Музика не потребує перекладу

В Івано-Франківську у рамках Дня Європи в обласній філармонії імені Іри Маланюк відбувся концерт «Паралелі» академiчного камерного хору «Кантус» з Ужгорода. Власне ідея виступу цього відомого колективу в Івано-Франківську та Львові з концертною програмою, де б звучали твори угорських та українських композиторів, належить волонтерці угорського культурно-освітнього центру в Івано-Франківську Дорі Домонкош з Будапешта, яка зараз викладає угорську мову в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника. Такий проєкт підтримало Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді.
А для закарпатського колективу це був перший сольний акапельний виступ в Івано-Франківську. Хор «Кантус», який у цьому році відзначає своє 35-річчя, відомий далеко за межами України. Він є лауреатом міжнародних конкурсів, учасником хорових фестивалів в Угорщині, Італії, Австрії, Швейцарії, Франції, Німеччині, Великій Британії. Назва хору, якому у 2009 році надано статус академічного, не випадкова: слово «саntus» у перекладі з латинської означає «пісня, спів».
Репертуар колективу різноманітний: духовна музика, музика Ренесансу, українські народні пісні, твори українських композиторів, колядки, джазові композиції та інші. А концертна програма «Паралелі», яку змогли побачити івано-франківці, символізує унікальність, самобутність української та угорської культур та водночас показує, за словами диригента Еміла Сокача, «як багато у нас точок дотику». Адже, щоб зрозуміти душу народу, треба почути його пісню. А «музика не потребує перекладу», – це вже слова першого заступника генерального консула Ласло Куті.


Це підтвердив концерт, на якому звучали твори українських та угорських композиторів – українською і угорською мовою. Пісня «Люблю я темну ніч» на слова Максима Рильського українського композитора, диригента і педагога, засновника сучасної української музики Бориса Лятошинського, пісня «Сонце заходить» на слова Тараса Шевченка української композиторки, лауреата Шевченківської премії Богдани Фроляк (до речі, уродженки Прикарпаття) ніби обмінювалися барвами, доповнювали, перегукувалися з хоровими творами угорського композитора і музикознавця Золтана Кодая. А між ними, як пограниччя, – сюїти та обробки закарпатських народних пісень (швидше мініатюр завдяки своїй поліфонічності) Іштвана Мартона – українського композитора з угорським корінням з Ужгорода.
Як зазначили народний депутат України Оксана Савчук та заступник міського голови Івано-Франківська Петро Шкутяк, Івано-Франківськ – європейське місто, яке поважає культуру своїх сусідів і водночас плекає своє мистецтво, традиції, ідентичність. Музика зближує людей. А для угорців, які живуть в Івано-Франківську, концерт «Кантуса», за словами голови угорського культурно-освітнього центру Мирослави Нагорняк, «став ковтком повітря і живою музикою рідної мови».
Паралелі не перетинаються – стверджує наука. А, може, у царині музики і співу це твердження не діє? Бо точки дотику таки можна знайти. І від того світ стає багатшим і яскравішим.

Ноутбуки з Угорщини для проведення дистанційного навчання отримали викладачі Українсько-угорського інституту УжНУ

Українсько-угорський навчально-науковий інститут УжНУ днями отримав велику кількість ноутбуків від благочинної організації IMG Solution Zrt (керівник Габор Сентдьорді). Вони були необхідні для того, аби викладачі інституту мали можливість безперешкодно проводити дистанційне навчання, розповів директор закладу Олександр Шпеник.

ЧИТАТИ ДАЛІ »

Звернення лауреата почесної відзнаки імені Ороня Яноша Віктора Трошкі

21-го березня цього року президія Закордонного відділення Академії наук Угорщини на своєму засіданні присудила Віктору Трошкі Почесну відзнаку імені Ороня Яноша “за вагомий внесок у розвиток науки”.

ЧИТАТИ ДАЛІ »

До Чопської МТГ надійшла гуманітарна допомога з міста Загонь

Чопська міська рада, відділ охорони здоров’я в особі начальника відділу Віктора Курина висловлює щиросердечну подяку міському голові міста Загонь (Угорщина) Ласлові Гельмеці за надану гуманітарну допомогу у вигляді медикаментів та перев’язувальних матеріалів.

ЧИТАТИ ДАЛІ »