В Закарпатському облмуздрамтеатрі, за сприяння угорського уряду, почали реконструкцію сцени

З початку лютого Закарпатський обласний муздрамтеатр закрився на реконструкцію. Адміністрація оголосила: розпочинається реалізація проєкту технічної допомоги театру з боку уряду Угорщини та Благодійного фонду “Розвитку Закарпатської угорськомовної освіти”. В театрі почалися роботи з реконструкції основної сцени, ремонт поворотного кола, сценічного простору та заміна світлового та звукового обладнання.
Коли роботи вже тривали, з журналістами зустрілися ведучі проєкту: генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бугайло, голова Угорської національної ради України Олександр Шпеник та директор обласного музично-драматичного театру Василь Марюхнич.

Олександр Шпеник який власне зібрав журналістів у незвичній атмосфері — на сцені, де ходять робітники і прогинається сцена — представив гостей і сказав, що дуже приємно, що «є такий жест доброї волі від наших угорських колег, котрий показує відкритість до діалогу, добросусідства і партнерства. Стратегічний інтерес обох держав це хороші добросусідські відносини». Також Олексндр Шпеник згадав про людину, завдяки якій це все зорганізовано — пана Іштвана Грежо, «завдяки якому цей проект буде реалізовано, ми надіємось, на протязі трьох місяців».
«Голосом Іштвана Грежо», жартуючи, назвав себе перед журналістами генеральний консул. Йожеф Бугайло назвав ще декілька проектів, що здійснюються за сприяння держсекретаріату з національної політики тут на Закарпатті. Це відновлення будинків культури в селах Пийтерфолво і Шаланки, відновлення Берегівського Угорського театру, а також надання сучасного автобусу для трупи Берегівського театру.


«Для того аби укріпити цей міст між нашими народама, зараз перша частина цього проекту відбувається саме тут в Ужгородському музично-драматичному театрі. Це єдиний в Закарпатті театр з поворотним колом на сцені. Зараз ми відновимо і модернізуємо цей механізм обертання сцени. Вартість цього проекту 160 000 форинтів (15 мільйонів гривень — ред.). Це дасть змогу урізноманітнити програму і також дасть можливість виступу і для угорської національної меншини», — сказав генеральний консул.
За словами директора драмтеатру Василя Марюхнича, театр працює в цьому приміщенні з 1987 року і сценічний простір з того часу не ремонтувався. Вже двадцять років поворотний механізм сцени не функціонує і тому театр є найбільш зацікавленою стороною цього проекту.
Він додав, що реалізація цього проекту — не спонтанний акт. «Перемовини тривають більше двох років з того часу, як ми зустрілись з паном Шпеником і почали окреслювати масштаби можливої реконструкції аж до етапу підписання угоди з однією з провідних фірм, що займається реновацією та осучасненням сценічного обладнання театрів, фірмою Інстал УА», — розповів Василь Марюхнич.
Він додав, творчі плани актори театру вже будують на оновленій сцені уже на квітень.

Ми виборюємо європейські ідеї – інакше російські варвари зґвалтували б і Будапешт, і Відень, стерли б історію Праги чи Варшави – Федір Шандор

Я повністю розчарувався у ворогові. Це навіть не солдати – це та сама орда, яка напала у 1242 році на угорське королівство, і ті самі нелюди, які нищили угорську революцію 1956». Так сказав у інтерв’ю для угорського тижневика «Мадяр Ханг» український військовий, викладач Ужгородського національного університету Федір Шандор.

В Ужгороді з’явилась вулиця Академіка Шпеника

Депутати міськради Ужгорода 31 травня на сесії проголосували за перейменування вулиці Івана Анкудінова на честь Отто Бартоломійовича Шпеника — першого академіка НАН України на Закарпатті, всесвітньовідомого вченого-фізика, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, багаторічного директора Інституту, почесного громадянина міста Ужгород. Попередньо відбулося громадське обговорення та громадські слухання, де підтримали пропозицію перейменування.

Каталін Новак: Угорщина і угорці прагнуть тільки миру

Вчора на єдиному нині діючому українському телеканалі показали програму збору коштів. Як Президента Угорської Республіки, мене запросили разом з іншими главами держав і урядів виступити на благодійному телевізійному шоу «Врятуй Україну – #Стопвійні»…