На Закарпатті відзначили Дні угорської культури

Різноманітні заходи протягом двох днів – 28 і 29 січня, проходили в Берегові, Мукачеві та Ужгороді, інших населених пунктах краю.

Стартувала акція покладанням квітів до меморіальної дошки автору угорської національної молитви Ференцу Келчеї в Берегові. Урочисте зібрання відкрив голова Демократичної спілки угорців України, кандидат історичних наук Ласло Зубанич. Промовець відзначив, яку надзвичайно величезну роль в історії народу відіграє культура та її надбання, наголосив на необхідності примножувати їх, виплекані стліттями звичаї й традиції.

Після покладання урочистість продовжувалась спільною молитвою в Центрі підтримки культосвітніх закладів Закарпаття, що знаходиться в Європейському домі в Берегові. Богослужіння провів монах-францисканець Маріо Вейнраух. З народними мелодіями народів Карпатського басейну аудиторію познайомив популярний сімейний гурт “БоржаваВари”.

Аналітичний екскурс в культурну спадщину угорців регіону зробив Ласло Зубанич. Він наголосив, що жвава діяльність на цій ниві триває й нині, сьогодні її здійснюють понад 300 громадських організацій та творчих колективів. Голова Спілки угорської інтелігенції Закарпаття Дьєрдь Дупка говорив про проблему відтоку талановитих і здібних краян у пошуках роботи та кращого заробітку в інші країни. Його підтримав викладач ЗУІ, депутат Берегівської ОТГ Іштван Д.Молнар, зазначивши, що культурні вимоги тепер зовсім інші, ніж були на початку ХХ століття. Про мистецькі заходи, які провело Консульство Угорщини в Берегові минулого року, вів мову його керівник Матяш Сіладі.

Дипломи і Грамоти за вагомий вклад у розвиток національної культури регіону були вручені великій групі активістів, зокрема Діані Гульпі, Юрію Руснаку, нашій колегині Тетяні Літераті, художнику Антону Ковачу, поету Тихомиру Ференці, скульптору Михайлу Беленю та іншим.

Наостанок присутні ознайомились з виданими у 2020 році примірниками альманаху “Együtt” (“Разом”), публікації в яких прокоментували Гергель Марчак, Елеонора Ковач, Ласло Чордаш, Крістіна Зейкань, Дьєрдь Дупка. Приз журналу за один з найпомітніших літературних доробків цього року отримав поет з Берегова Томаш Нодь.

Усаники зібрання мали змогу також оглянути виставку художніх творів митців краю.

Того ж дня в Мукачівському замку “Паланок” з нагоди Днів угорської культури відбулося покладання вінків до скульптурної композиції Ілони Зріні та юного Ференца Ракоці, виконаної знайним майстром Петером Матлом.

29 січня в Ужгородській ЗОШ імені Габора Дойко проходив конкурс декламаторів творів Ференці Келчеї, а в Закарпатському музеї архітектури й побуту відкрили виставку кращих робіт членів мистецького об’єднання імені всесвітньовідомого живописця, уродженця міста над Латорицею Міхая Мункачі.

Подібні заходи відбулися і в інших містах Закарпаття.

Джерело: https://goloskarpat.info/culture

Ми виборюємо європейські ідеї – інакше російські варвари зґвалтували б і Будапешт, і Відень, стерли б історію Праги чи Варшави – Федір Шандор

Я повністю розчарувався у ворогові. Це навіть не солдати – це та сама орда, яка напала у 1242 році на угорське королівство, і ті самі нелюди, які нищили угорську революцію 1956». Так сказав у інтерв’ю для угорського тижневика «Мадяр Ханг» український військовий, викладач Ужгородського національного університету Федір Шандор.

В Ужгороді з’явилась вулиця Академіка Шпеника

Депутати міськради Ужгорода 31 травня на сесії проголосували за перейменування вулиці Івана Анкудінова на честь Отто Бартоломійовича Шпеника — першого академіка НАН України на Закарпатті, всесвітньовідомого вченого-фізика, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, багаторічного директора Інституту, почесного громадянина міста Ужгород. Попередньо відбулося громадське обговорення та громадські слухання, де підтримали пропозицію перейменування.

Каталін Новак: Угорщина і угорці прагнуть тільки миру

Вчора на єдиному нині діючому українському телеканалі показали програму збору коштів. Як Президента Угорської Республіки, мене запросили разом з іншими главами держав і урядів виступити на благодійному телевізійному шоу «Врятуй Україну – #Стопвійні»…