Місія ОБСЄ проінформувала про ситуацію з угорцями в Берегові на Закарпатті

Вдень 4 грудня співробітники Місії ОБСЄ в Івано-Франківську на чолі з Деяном Павловичем зустрілись у Будинку Європи та Угорщини в Берегові з доктором Ласло Зубанічем, президент UMDSZ, з яким вони обмінялись думками щодо становища угорців на Закарпатті та поточних політичних питань.

Під час зустрічі було проаналізовано становище угорців на Закарпатті, дотримання прав меншин та мови, серед іншого, вплив децентралізації на подальшу долю та виживання інституційної мережі меншини. Доктор Ласло Зубаніч пояснив, серед іншого, що цілком можливо, що на вівтарі економічної ефективності нові мікрорегіональні муніципалітети можуть «пожертвувати» кількома державними культурними та громадськими навчальними закладами, насамперед шляхом злиття. Під час розмови обговорювалося зменшення адвокатської спроможності національних меншин у нових районах (у районі Берегшаш ця частка зменшилась із 75 відсотків до менш ніж 40 відсотків), участь угорських партій у недавніх муніципальних виборах. Звичайно, опозиція навколо формування більшості повітової ради також не могла бути осторонь обговорення.

Співробітників місії ОБСЄ також цікавили обставини та деталі розслідування проти КМКС та громадських фондів, які він очолював, а також настрої громадськості у зв’язку з домашніми обшуками, проведеними УБСЗ. Ласло Зубаніч пояснив: варто розглядати справу обережно і спокійно. Орган розслідування повинен надати незаперечні докази найближчим часом. Цілком ймовірно, що такого немає, тому велика тиша на офіційному сайті. До цього часу у всіх є презумпція невинуватості – кожному слід відштовхуватися від цього в коментарях, все інше – лише здогади. Прикро, що деякі з цих подій використовуються деякими для загострення ситуації на Закарпатті та для спрямування українсько-угорських відносин у глухий кут. На це вказує замасковане відео, яке погрожує угорцям на Youtube, і загроза з коротко невідомого звернення до зустрічі, що піддає угорців («окупантів Закарпаття») ризику отруєння щурами, кажучи, що з’являються через тиждень. Серед отримувачів – державні установи, муніципалітети, іноземні місії, громадські організації, школи, дитячі садки та приватні особи. Цілком ймовірно, що, як і “повідомлення” 20 серпня, вони були надіслані з іноземних IP-адрес, проте ми вважаємо важливим, щоб правоохоронні органи розслідували їх.

Співробітники ОБСЄ цікавились наслідками нового Виборчого кодексу для муніципальної адвокації, деталями “зафіксованого інциденту” в мікрорегіональному муніципалітеті Сюртей. Сторони домовились тісніше співпрацювати та надавати одна одній інформацію найближчим часом.

Преса UMDSZ

Законопроєкт про “національні спільноти”: неякісний товар у гарному пакуванні

Однією з умов, дотримання яких Європейська комісія вимагає для збереження статусу України як кандидата на вступ до ЄС, є завершення “реформи правової бази для національних меншин”. Ідеться про ухвалення нового закону про національні меншини, який має замінити застарілий і по суті недієвий закон від 1992 року.

Етноспільноти підтримують якнайшвидший вступ України до ЄС

21 липня у будівлі Міністерства культури та інформаційної політики України відбулася консультаційна зустріч з етноспільнотами України Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка, першого заступника Міністра Ростислава Карандєєва та Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Олени Богдан. Зустріч пройшла в кросформаті (офлайн та онлайн).