Заява «Товариства угорської культури Закарпаття» та «Демократичної спілки угорців України»

Заява
громадської організації «Товариство угорської культури Закарпаття»
та громадської організації «Демократичної спілки угорців України»
щодо законопроекту про громадянство, внесений до Верховної Ради Президентом України 2 грудня 2021 року

2 грудня поточного року Президент України вніс до Верховної Ради пакет законопроектів, що складається з 5 законопроектів під номерами 6368-6372, які стосуються парвовидносин множинного громадянства та статусу громадян України, які також мають громадянство іншої держави. Вони трактують, зокрема, статтю Конституції про єдине громадянство як заборону на існування громадянства адміністративних одиниць країни, а не як виключення множинного громадянства громадян України, та підтверджує, що громадянин України, незалежно від його іншого громадянства у правовідносинах з Україною вважається виключно громадянином України. Також пропонується надати право на набуття громадянства України всім, хто має на це право залежно від походження чи місця народження, та встановлює умови і порядок отримання такого громадянства.

Згідно з цими законопроектами, особи, які набули громадянство іншої держави або мають обґрунтовану обіцянку зробити це, можуть вийти з громадянства України, і ця особа не зобов’язана постійно проживати за кордоном, як того вимагає відповідне чинне законодавство. У напрямок лібералізації законодавства про громадянство вказує і ініціатива про те, що, на відміну від чинного законодавства, вступ у громадянство іншої держави не тягне за собою втрату громадянства України.

При цьому підставою втрати громадянства передбачено таке використання повнолітнім громадянином України на території України іноземного документа, що посвідчує особу, наслідком якого є загроза національній безпеці та національним інтересам України. Він також встановлює обов’язок декларування наявності або відсутності громадянства іншої держави для тихосіб, які працюють або мають намір працювати в державному чи муніципальному секторі. Цімизаконопроєктамі передбачено аналогічний обов’язок декларування щодо тих осіб, які мають намір брати участь у виборчому процесі на будь-якому рівні та в будь-якій ролі, а також для членів політичних партій.

Згідно з цими законопроектами, будь-яку особу, яка визнає наявність громадянства іншої держави в цій формі, або стосовно якого компетентний державний орган визнанає це доведеним, негайно звільнять із займаної посади, пов’язаної з діяльністю держави чи місцевого самоврядування, або відповідну заяву про прийняття на роботу буде відхилено. Особа, хто не виконає або несвоєчасно виконає зобов’язання декларування або свідомо надасть недостовірну інформацію, буде притягнена до адміністративної та кримінальної відповідальності.

Наші організації вітають законодавчу ініціативу Президента України щодо полегшення та спрощення набуття та збереження українського громадянства та виходу з нього. Водночас, ми вважаємо неприйнятним той факт, щоб ця лібералізація супроводжувалася радикальною втратою права на роботу та втратою політичних прав для громадян з множинним громадянством, які проживають в Україні, фактично забороняючи цим особам займатися державними справами, а також виключаючи їх із суспільного життя. Вважаємо прийняття такого законодавства несумісним з принципами Конституції України щодо заборони дискримінації та принципом і нормами рівного ставлення до громадян. Прийнявши таке регулювання, Україна принципово порушила би статті 2 і 25 Міжнародного пакту ООН про громадянські та політичні права, а також статтю 14 Конвенції Ради Європи про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколу № 12 до неї про недопущення дискримінації та права брати участь у державних справах без обмежень.

Тому рекомендуємо Президенту України відкликати ці законопроекти в цій формі, також зняти їх з порядку денного.

м. Ужгород, 7 грудня 2021 р.

Брензович В. І.
голова ГО «ТУКЗ»

Зубанич Л. Л.
голова ГО «ДСУУ»

Ми виборюємо європейські ідеї – інакше російські варвари зґвалтували б і Будапешт, і Відень, стерли б історію Праги чи Варшави – Федір Шандор

Я повністю розчарувався у ворогові. Це навіть не солдати – це та сама орда, яка напала у 1242 році на угорське королівство, і ті самі нелюди, які нищили угорську революцію 1956». Так сказав у інтерв’ю для угорського тижневика «Мадяр Ханг» український військовий, викладач Ужгородського національного університету Федір Шандор.

В Ужгороді з’явилась вулиця Академіка Шпеника

Депутати міськради Ужгорода 31 травня на сесії проголосували за перейменування вулиці Івана Анкудінова на честь Отто Бартоломійовича Шпеника — першого академіка НАН України на Закарпатті, всесвітньовідомого вченого-фізика, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, багаторічного директора Інституту, почесного громадянина міста Ужгород. Попередньо відбулося громадське обговорення та громадські слухання, де підтримали пропозицію перейменування.

Каталін Новак: Угорщина і угорці прагнуть тільки миру

Вчора на єдиному нині діючому українському телеканалі показали програму збору коштів. Як Президента Угорської Республіки, мене запросили разом з іншими главами держав і урядів виступити на благодійному телевізійному шоу «Врятуй Україну – #Стопвійні»…