Книгу про діяльність дворянських родин презентував Ласлов Зубанич

У щорічній акції «Письменник за прилавком» 7 грудня взяв участь завідувач кафедри історії Угорщини та європейської інтеграції Українсько-угорського навчально-наукового інституту УжНУ, голова Демократичної спілки угорців України Ласло Зубанич. На акції в книжковому магазині «Кобзар» він презентував свої книги за 20 років.

Особливу увагу історик приділив книзі, яка вийшла цього року — «Суспільно-політичний розвиток дворянських родин північно-східної Угорщини у 1526-1657 рр.». В книзі — характеристика видатних дворянських родин на території частини Угорщини, яка на той час охоплювала і частину Закарпаття. Другети, Перені, Баторі, Ракоці, Зріні — лише невеликий список відомих родин, діяльність яких описана в презентованій книзі. «Про дворян заведено говорити здебільшого як про пригнічувачів народу, проте вони також зробили великий внесок у розвиток Закарпаття. Зауважу й таке: від того, наскільки заможними були піддані, залежав достаток і дворянина, адже бюджет формувався з податків. Тож дворяни були зацікавлені у платоспроможності підданих», — розповів письменник.

Серед інших презентованих на акції книг Ласло Зубанича — видання для студентів і школярів з історії Угорщини; легенди та балади Закарпаття; книга про Ференца ІІ Ракоці; про процеси над відьмами на території Закарпаття кінця середніх віків і початку нового часу.

Тепер історик працює над монографією про Другетів і панує наступного року видати її з документальними підтвердженнями фактів, портретами. Крім того, працює над кни гою про маловідомих видатних жінок-дворянок, які жили в Ужгородському та Невицькому замках. А ще, розповів. планує перевидати доповнену розвідку про рідне село Гут Берегівського району, яка вийшла у 2001 р. і стала першо в його письменницькому доробку.

Ми виборюємо європейські ідеї – інакше російські варвари зґвалтували б і Будапешт, і Відень, стерли б історію Праги чи Варшави – Федір Шандор

Я повністю розчарувався у ворогові. Це навіть не солдати – це та сама орда, яка напала у 1242 році на угорське королівство, і ті самі нелюди, які нищили угорську революцію 1956». Так сказав у інтерв’ю для угорського тижневика «Мадяр Ханг» український військовий, викладач Ужгородського національного університету Федір Шандор.

В Ужгороді з’явилась вулиця Академіка Шпеника

Депутати міськради Ужгорода 31 травня на сесії проголосували за перейменування вулиці Івана Анкудінова на честь Отто Бартоломійовича Шпеника — першого академіка НАН України на Закарпатті, всесвітньовідомого вченого-фізика, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, багаторічного директора Інституту, почесного громадянина міста Ужгород. Попередньо відбулося громадське обговорення та громадські слухання, де підтримали пропозицію перейменування.

Каталін Новак: Угорщина і угорці прагнуть тільки миру

Вчора на єдиному нині діючому українському телеканалі показали програму збору коштів. Як Президента Угорської Республіки, мене запросили разом з іншими главами держав і урядів виступити на благодійному телевізійному шоу «Врятуй Україну – #Стопвійні»…