Демократична партія угорців України / Демократична спілка угорців України

Колір, який лікує

У Музеї мистецтв Прикарпаття відкрився персональний виставковий проект Стефана-Арпада Мадяра «Кольоропреференція. Колірні експерименти». В експозиції представлена частина творів-таблиць, які охоплюють чотири розділи дослідницьких напрямків вивчення впливу кольору. Виставка буде доступною для відвідувачів музею з 31 травня по 22 червня.
«За 50 років творчої діяльності художник Стефан-Арпад Мадяр працював в різних жанрах образотворчого мистецтва, з різними матеріалами, у великому тематичному діапазоні. Але дослідження кольору в системі колірних гармоній – ось головне в творчості художника. Така художницька пристрасть взаємопов’язана з багаторічними науково-практичними дослідженнями в галузі кольородинаміки. У кожній картині-таблиці – в залежності від художнього завдання – створена своя домінанта колірних співвідношень. Саме ці ключові гармонійні колірні співвідношення стають генератором колірного чуттєвого імпульсу, відображенням миттєвого енергетичного посилу. Таким чином колірний вплив посилюється.
В основі – методика впливу кольором, лікування кольором, біорегуляції кольором, психофізіологічної адаптації за допомогою кольору в ході сенсорного відчуття і сприйняття електромагнітних хвиль різної довжини і інтенсивності.
І якщо раніше – це був чуттєвий колірної імпульс як головний естетичний фактор, інструмент діагностики й лікування, то тепер акценти змістилися, і художника-вченого насамперед цікавить чуттєво-колірне середовище впливу. Виникають цикли робіт, де головна увага – поєднання колірних зон, де відбувається колірна розшифровка станів та вражень, де досліджується і відтворюється шлях розвитку закономірностей, пов’язаних з поняттям залишкової пам’яті». (Анастасія Стрий, мистецтвознавиця галереї «НЮ АРТ», Київ, аспірантка кафедри теорії та історії мистецтва НАОМА).

ДОВІДКОВО:
Стефан-Арпад Мадяр народився 1951 року на Закарпатті (м.Чоп). З 1973 по 1979 рр. навчався на факультеті графіки Українського поліграфічного інституту ім. І. Федорова (дипломна робота – художнє оформлення та ілюстрування поеми Шандора Петефі “Апостол”). Вчителі – відомі митці Флоріан Юр’єв і Валерій Ламах та мистецтвознавці Дмитро Горбачов і Ігор Диченко. Завдяки впливу Юр’єва і Ламаха заглибився у вивчення кольорознавства та зрозумів, що феномен кольору потребує ґрунтовного наукового підходу.
З 1981 по 1991 рр. – старший художник-реставратор коштовних металів у Державному музеї історичних коштовностей Української РСР. 1991–2005 рр. – художній редактор, головний художник ВАТ “Поліграфкнига”. Член Національної спілки художників України з 1995 року.
У 2005 році спільно зі своїми вчителями Флоріаном Юр’євим (Україна), Анталом Немчичем (Угорщина) та Тетяною Мальцевою (США) створив Міжнародну громадську академію “Модус Колоріс”, яка займається науково-практичною діяльністю у галузі кольородинаміки та вивченням впливу кольору на психоемоційний та психофізіологічний стан особистості. Активну наукову діяльність розпочав 1993 року з доповіді на Всесвітньому конгресі кольорознавців (АІС). Багаторазовий учасник міжнародних конференцій з теорії кольору. З 1993 р. поглиблено вивчав кольородинаміку під керівництвом професора академіка Антала Немчича, керівника кафедри кольородинаміки Будапештського політехнічного університету. Головний напрямок наукових досліджень та художнього пошуку – кольоропреференція людини та створення колірного адаптаційного середовища для гармонізації психоемоційного стану людини як в екстремальних умовах, так і в повсякденному житті. 2011 р. вийшла авторська монографія “Колірні співвідношення” (угорською мовою, Будапешт).
Створив авторську методику «Біоколор» (“Biocolor”) та з 2000 р. проводить наукові дослідження поліхромно-адаптаційної корекції психофізіологічного стану людини в Антарктиці; розробка методики допомоги у подоланні симптомів посттравматичного синдрома спільно з відділом медико-біологічних досліджень Національного антарктичного наукового центру України на базі Інституту фізіології ім. А. Богомольця НАН України. У 2014 році брав участь у науковому польовому сезонному дослідженні, побував на українській антарктичній станції і став одним з небагатьох професійних художників, які вивчали та малювали колористичне середовище Антарктиди. Автор-упорядник книги “Угорці в Києві. Глави історії угорсько-українських відносин з IX століття до наших днів”.
Роботи художника зберігаються в колекціях США, Ізраїлю, Угорщини, Великобританії, Норвегії, Німеччини, Австрії, Грузії, Швейцарії, Бельгії, України.

Ноутбуки з Угорщини для проведення дистанційного навчання отримали викладачі Українсько-угорського інституту УжНУ

Українсько-угорський навчально-науковий інститут УжНУ днями отримав велику кількість ноутбуків від благочинної організації IMG Solution Zrt (керівник Габор Сентдьорді). Вони були необхідні для того, аби викладачі інституту мали можливість безперешкодно проводити дистанційне навчання, розповів директор закладу Олександр Шпеник.

ЧИТАТИ ДАЛІ »

Звернення лауреата почесної відзнаки імені Ороня Яноша Віктора Трошкі

21-го березня цього року президія Закордонного відділення Академії наук Угорщини на своєму засіданні присудила Віктору Трошкі Почесну відзнаку імені Ороня Яноша “за вагомий внесок у розвиток науки”.

ЧИТАТИ ДАЛІ »

До Чопської МТГ надійшла гуманітарна допомога з міста Загонь

Чопська міська рада, відділ охорони здоров’я в особі начальника відділу Віктора Курина висловлює щиросердечну подяку міському голові міста Загонь (Угорщина) Ласлові Гельмеці за надану гуманітарну допомогу у вигляді медикаментів та перев’язувальних матеріалів.

ЧИТАТИ ДАЛІ »