21 липня у будівлі Міністерства культури та інформаційної політики України відбулася консультаційна зустріч з етноспільнотами України Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка, першого заступника Міністра Ростислава Карандєєва та Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Олени Богдан. Зустріч пройшла в кросформаті (офлайн та онлайн).
Учасники підкреслили важливість солідарності, яку ми всі відчули в опорі збройному нападу рф на Україну. Представники етноспільнот України йшли добровольцями на фронт, різними мовами інформували світ про ганебний напад рф на Україну, мобілізовували гуманітарну допомогу й політичну підтримку в етнічно споріднених країнах. Люди різних етнічних ідентичностей віддали своє життя на захист України в лавах Збройних Сил.
Було погоджено розпочати підготовку широкої конференції, присвяченої опору етноспільнот України агресії рф та її наслідкам для етноспільнот України.
Значна частина обговорення була присвячена вимогам до членства України в ЄС, зокрема думці Єврокомісії, оприлюдненій 17 червня. Україні, серед іншого, запропоновано завершити реформу правової бази для національних меншин, яка зараз готується, згідно з рекомендаціями Венеційської комісії, і прийняти механізми її негайного та ефективного впровадження.
«Маніпуляції росіян стосуються нашої ідентичності, мови, релігії та національних меншин, тож позиція представників етноспільнот надзвичайно важлива як консолідована протидія цій війні», ‒ зазначив Олександр Ткаченко.
Голова ДЕСС Олена Богдан та низка учасників підкреслили важливість збереження інклюзивної державної політики, розпочатої в перші роки незалежності. «Україна показала готовність бути затишним і мирним домом для всіх людей доброї волі, які поважають культурне розмаїття. Зокрема завдяки цьому ми побачили консолідований опір російській агресії усіх етноспільнот України», ‒ зауважила очільниця ДЕСС.
«У Німеччині визнано лише 4 національні меншини, в Угорщині 13, Україна натомість ішла інклюзивним шляхом, визнаючи всі групи, які мали відмінну етнічну ідентичність, бажали її розвивати як складову розмаїття етнічних культур, які є сьогодні в Україні. У такій інклюзивності і виклик, і велика перевага», ‒ зазначила Олена Богдан.
Голова Громадської ради при ДЕСС Ескендер Барієв анонсував консультації, які найближчим часом проводитиме Громадська рада при ДЕСС з метою сприяння якнайшвидшому виконанню вимог щодо вступу до ЄС. «Ми єдині, ми всі представники етнічних груп разом боремося за нашу країну, ми разом будуємо нашу правову державу», ‒ підкреслив Ескендер Барієв.
В консультаційної зустрічі в форматі онлайн взяв участь Ласлов Зубанич, голова ГО «Демократична спілка угорців України». Президія ДСУУ наступними тижнями у письмовій формі підготує свої пропозиції.