В Ужгороді з’явилась вулиця Академіка Шпеника

Депутати міськради Ужгорода 31 травня на сесії проголосували за перейменування вулиці Івана Анкудінова на честь Отто Бартоломійовича Шпеника — першого академіка НАН України на Закарпатті, всесвітньовідомого вченого-фізика, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, багаторічного директора Інституту, почесного громадянина міста Ужгород. Попередньо відбулося громадське обговорення та громадські слухання, де підтримали пропозицію перейменування.

Отто Бартоломійович — один із ветеранів кафедри оптики, квантової електроніки та Проблемної науково-дослідної лабораторії фізики електронних зіткнень УжДУ, автор і співавтор понад 420 наукових праць, у тому числі 5 монографій та 6 винаходів.

Отто Шпеник був відомий як на теренах України, так і за її межами вчений, знаний організатор науки, добропорядний сім’янин, інтелігентна і шанована у краї людина. В молоді роки захоплювався спортом, відвідував технічні гуртки і навіть свого часу грав у симфонічному оркестрі. Роки молодості Отто Шпеника були роками тріумфу фізичної науки, відтак не дивно, що потрапивши до рук видатних педагогів-фізиків, юнак став продовжувачем їхньої справи.

Життя академіка було тісно і нерозривно поєднано з УжНУ — він належить до числа його випускників, працював на фізичному факультеті університету, був професором кафедри квантової електроніки. За значний внесок у розвиток науки та плідну науково-організаційну діяльність О.Б. Шпеника відзначено державними нагородами — орденами «За заслуги» ІІІ та ІІ ступенів (1998, 2008) і князя Ярослава Мудрого V ступеня (2004).

Він — почесний громадянин м. Ужгород, мав звання Соросівського професора (1994). Отто Бартоломійович був іноземним членом Угорської академії наук і входив до складу президії Всесвітньої ради угорських професорів.

Законопроєкт про “національні спільноти”: неякісний товар у гарному пакуванні

Однією з умов, дотримання яких Європейська комісія вимагає для збереження статусу України як кандидата на вступ до ЄС, є завершення “реформи правової бази для національних меншин”. Ідеться про ухвалення нового закону про національні меншини, який має замінити застарілий і по суті недієвий закон від 1992 року.

Етноспільноти підтримують якнайшвидший вступ України до ЄС

21 липня у будівлі Міністерства культури та інформаційної політики України відбулася консультаційна зустріч з етноспільнотами України Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка, першого заступника Міністра Ростислава Карандєєва та Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Олени Богдан. Зустріч пройшла в кросформаті (офлайн та онлайн).