Музей жертв сталінських репресій запрацював у замку Паланок на Закарпатті

Музей жертв сталінських репресій відкрили нині в Мукачівському замку Паланок. Там у двох залах представили світлини, мапи та документи про життя закарпатських релігійних та політичних діячів. Експозиції трьома мовами — українською, угорською та німецькою. Про це розповів закарпатський історик Янош Мешко.
“Тут цінний кожен кадр, виділити якийсь один непросто: взяти хоча б ці карти, на яких зафіксовано населення кожного населеного пункту Закарпаття станом на 1941-1944 рік, і скільки людей було депортовано і в які лагеря були відіслані люди”, — сказав Янош Мешко.
Все ж особливим експонатом дослідник назвав оригінальні двері Берегівської комітатської в’язниці, сьогодні там Берегівський державний архів
Олексій Корсун розповів, що створенню музею передувало більш як 30 років пошуків по архівах Москви, Києва, Білорусі:
“В кінці кінців це дало таку масу інформації, яку опрацьовували крім мене і інші дослідники. Відношення до музею вибіркове: одному подобається, іншому мало подобається, третій щось шукає таке: а чи воно не вороже? Але там нічого шукати ворожого: це наша дань тим, хто загинув. І зараз ми можемо говорити тільки про одне: чи вдалось нам відтворити пам’ять про цих людей”, — сказав Олексій Корсун.
Музей у Паланку працюватиме постійно і з часом поповнюватиметься новими експонатами.

Ми виборюємо європейські ідеї – інакше російські варвари зґвалтували б і Будапешт, і Відень, стерли б історію Праги чи Варшави – Федір Шандор

Я повністю розчарувався у ворогові. Це навіть не солдати – це та сама орда, яка напала у 1242 році на угорське королівство, і ті самі нелюди, які нищили угорську революцію 1956». Так сказав у інтерв’ю для угорського тижневика «Мадяр Ханг» український військовий, викладач Ужгородського національного університету Федір Шандор.

В Ужгороді з’явилась вулиця Академіка Шпеника

Депутати міськради Ужгорода 31 травня на сесії проголосували за перейменування вулиці Івана Анкудінова на честь Отто Бартоломійовича Шпеника — першого академіка НАН України на Закарпатті, всесвітньовідомого вченого-фізика, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, багаторічного директора Інституту, почесного громадянина міста Ужгород. Попередньо відбулося громадське обговорення та громадські слухання, де підтримали пропозицію перейменування.

Каталін Новак: Угорщина і угорці прагнуть тільки миру

Вчора на єдиному нині діючому українському телеканалі показали програму збору коштів. Як Президента Угорської Республіки, мене запросили разом з іншими главами держав і урядів виступити на благодійному телевізійному шоу «Врятуй Україну – #Стопвійні»…