Лист ДСУУ до Прем’єр-міністра України та Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини

Президією ДСУУ від 17 грудня 2020 року було прийнято відкритий лист звернення до Уповноваженого із захисту державної мови Креміня Т. Д., у якому громадська організація закликала омбудсмена та інши компетентні органи не надавати неправдиве роз’яснення чинного мовного законодавства України, дезінформувати громадян, відлякуючи представників національних меншин від користування ними правами, передбаченими Конституцією України щодо вільного вживання своєї рідної мови.

ДСУУ своїм листом-зверненням закликав Уповноваженого із захисту державної мови припинити протиправну діяльність і замість безпідставного залякування і так нажаханих економічними-соціальними-епідемічними негараздами громадян, зосередити свою увагу та спрямувати свою енергію на сприянні реалізації положень Закону України «Про застосування української мови як державної» щодо всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України» (част.1 статті 10 Конституції України), а не на темі заборони використання інших мов, зокрема тих, які є рідними для мільйонів громадян нашої держави.

У своєму відповіді № 646/12 від 29 грудня 2020 року Уповноважений із захисту державної мови не погоджується з критичнимі зауваженнями ДСУУ. Серед іншого, Т. Д. Кремінь мотивує, що мовні права корінних народів та національних меншин повинні бути закріплені в окремому законі, однак, Верховна Рада України ще не прийняла такий закон. В кінці листа Тарас Креміні пише, для розвіяння різніх міфив і зменшення кулькості недостовірної інформації його офіс розпочинає потужну інформаційну кампанії.

У звязку з тим, що відповідь Уповноваженого із захисту державної мови не стосується по суті проблем, яки були викладені у відкритому листі-зверненні ДСУУ, президія вирішила повторним листом звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Прем’єр-міністра України.

«Прем’єр-міністру України Шмигалю Д. А.

Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Денісовій Л. Л.

Щодо порушення Уповноваженим із захисту держаної мови права представників національних меншин України на публічне користування рідною мовою

Шановний Денисе Анатолійовичу та шановна Людмило Леонтіївно!

Вимушені апелювати до Вас тому, що на наш лист до пана Креміня Т. Д. (додається), у якому нами були викладені мотиви і аргументи наших претензій щодо його діяльності була одержана відповідь (також додається), у якому дана посадова особа заявляє про цілковиту правомірність своєї такої поведінки. Зокрема, у його тлумаченні з нормативних приписів Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, для нього релевантним є тільки положення про те, що «Захист і заохочення регіональних мов або мов меншин не повинні здійснюватися на шкоду офіційним мовам і не відміняють необхідність вивчення офіційних мов», і пропонує нам, представникам національних меншин обмежити використання своєї рідної мови на сфері приватного спілкування та на здійсненні релігійних обрядів. Принаймні до прийняття закону щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України, у якому будуть врегульовані питання «використання під час публічних заходів кримськотатарської мови, інших мов корінних народів, мов національних меншин України».

Прикладом, доказом його подальшої протиправної діяльності слугує сюжет репортажу «Где написано, что я должна?”. Як мовний уповноважений “під прикриттям” перевіряв дієвість мовного закону в Києві» (https://www.pravda.com.ua/articles/2021/02/2/7281959/), у якому «мовний омбуцмен» доводить, що діяльність у сфері обслуговування, навіть торгівля на ринку для осіб, які не володіють державною мовою є забороненою законом, і що порушників вже незабаром будуть нещадно штрафувати (більш жорстко ніж злісних порушників правил дорожнього руху). Тобто заявляє про заборону за мовною ознакою на одну з найбільш цивільних професій, що є не тільки протиправним діянням у будь-якому цивілізованому суспільстві, але також і формальним абсурдом.

Враховуючи, що дану посадову особу призначає на посаду та звільняє з посади Кабінет Міністрів України, а здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини законодавством України покладено на Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини просимо Вас шановний Денисе Анатолійовичу та шановна Людмило Леонтіївно відповідно до наданих Вам Конституцією і законодавством України повноважень здійснити належних заходів до Уповноваженого із захисту державної мови пана Креміня Т. Д. щодо припинення ним протиправних дій, якими він порушує гарантованих Конституцією, законами і міжнародно-правовими зобов’язаннями України заборону дискримінації за мовною ознакою і заперечує права на публічне використання своєї рідної мови особами, які належать до національних меншин України.

Принагідно просимо Вас шановний Денисе Анатолійовичу пояснити у чому причина протиправній бездіяльності Кабінету Міністрів України, яка проявляється у не підготовці та неподанні по теперішній час на розгляд Верховної Ради України проекту закону щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин у термін до кінця 2019 року, як це передбачено пунктом 3) частини 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», а також повідомити про очікувану дату виходу у світ цього документу.

А крім того, від шановної Людмили Леонтіївні очікуємо відповідь на питання, щодо реагування, точніше відсутності будь-якої реакції від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, на проблематику позбавлення законами України українських громадян прав на користування рідною мовою та на їх дискримінації за мовною ознакою, на чому наголошується у низки документах міжнародних організацій, зокрема і у висновках Венеціанської Комісії.

З повагою,

Ласлов Зубанич

голова

Додаток:

  1. Лист Демократичної спілки Угорців України до Уповноваженого із захисту державної мови від 19.12.2020 року.

  2. Лист-відповідь Уповноваженого із захисту державної мови від 29.12.2020 року.»

Ноутбуки з Угорщини для проведення дистанційного навчання отримали викладачі Українсько-угорського інституту УжНУ

Українсько-угорський навчально-науковий інститут УжНУ днями отримав велику кількість ноутбуків від благочинної організації IMG Solution Zrt (керівник Габор Сентдьорді). Вони були необхідні для того, аби викладачі інституту мали можливість безперешкодно проводити дистанційне навчання, розповів директор закладу Олександр Шпеник.

ЧИТАТИ ДАЛІ »

Звернення лауреата почесної відзнаки імені Ороня Яноша Віктора Трошкі

21-го березня цього року президія Закордонного відділення Академії наук Угорщини на своєму засіданні присудила Віктору Трошкі Почесну відзнаку імені Ороня Яноша “за вагомий внесок у розвиток науки”.

ЧИТАТИ ДАЛІ »

До Чопської МТГ надійшла гуманітарна допомога з міста Загонь

Чопська міська рада, відділ охорони здоров’я в особі начальника відділу Віктора Курина висловлює щиросердечну подяку міському голові міста Загонь (Угорщина) Ласлові Гельмеці за надану гуманітарну допомогу у вигляді медикаментів та перев’язувальних матеріалів.

ЧИТАТИ ДАЛІ »